Ena izmed največjih ovir našega razvoja v zadnjih 25-ih letih je vsekakor neizvedena privatizacija. Slovenija še danes ostaja država z enim največjih deležev državnega lastništva podjetij med državami članicami Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) ter enega najnižjih deležev neposrednih tujih investicij v EU.
Privatizacija se v vseh 25-ih letih, od osamosvojitve naprej, predvsem ni zgodila zaradi klientelističnih interesov večinoma »prebarvane« politike in s strani politike nastavljenih direktorjev vseh večjih državnih podjetij. Lahko bi mirno rekli, da v resnici zaradi tega še nismo zaključili naše poti iz socializma ter se otresli gospodarske krize. Rezultate poznamo.
Pobudnik pompozno predstavljene, ter v »mainstream« medijih promovirane peticije za preprečitev »razprodaje« dr. Mencinger je ob zavajajočih trditvah o prodaji državnih podjetij zamolčal razloge za privatizacijo. Kako kredibilen je sogovornik, pobudnik peticije proti »razprodaji«, lahko ugotovimo iz njegovih preteklih dejanj in izjav …
Namreč že ob prvem poskusu privatizacije, kmalu po osamosvojitvi, je dr. Mencinger v Demosovi vladi zagovarjal drugačen način privatizacije, kot jo je takratna vlada s certifikati, ki jih je želela razdeliti med ljudi, kar je bil tudi eden poglavitnih razlogov, da je padla Demosova vlada. Dr. Mencinger si je že takrat zamislil privatizacijo, ki bi jo izvedli »managerji« taistih podjetij, čeprav na koncu lahko priznamo, da se je tudi z razdeljenimi certifikati zgodilo ravno to – s pomočjo politike. Takrat ga ni motilo dejstvo, da bi na ta način oškodoval vse državljane Slovenije, ki naj bi po njegovem mnenju zgradili ta podjetja. Danes razlaga ravno obratno zgodbo … Ali dejstvo, da so on in njegovi ožji družinski člani sodelovali v privatizacijskih procesih, ne ruši njegovih današnjih izjav o zasebni in državni lastnini in s tem njegove kredibilnosti? Da ne govorimo o njegovih napovedih o propadu evra in zatonu ZDA …
Zakaj je privatizacija tako pomembna in nujna za razvoj gospodarstva in s tem same države?
1. Večja učinkovitost podjetij. Zasebna podjetja imajo profitni interes za zmanjšanje stroškov in so zato bolj učinkovita. Državna podjetja imajo drugačne cilje, zato praviloma ne dosegajo enakih rezultatov.
2. Ni političnega vmešavanja v upravljanje in vodenje podjetij. Politično nastavljena vodstva podjetij upravljajo podjetja pod političnimi pritiski, za »plačilo« svojih političnih botrov, ne v skladu z ekonomsko in poslovno logiko podjetja, ki zagotavlja dolgoročni razvoj in rast podjetja.
3. Dolgoročno upravljanje s podjetji. Vlada, ki preko nastavljenih vodstev upravlja z državnimi podjetji, deluje le na kratek rok do naslednjih volitev, zato privilegira populistične ukrepe in projekte (s pomanjkljivo ekonomsko in poslovno logiko) ter hkrati ni pripravljena vlagati v izboljšanje infrastrukture podjetja, ki je pomembna in v korist podjetju na dolgi rok.
4. Lastniki podjetja. Vodstva zasebnih podjetij so neprestano pod nadzorom lastnikov, zato skrbijo za učinkovitost in s tem za dobičkonosnost podjetij. V državnih podjetjih tega pritiska ni, zato niso dovolj učinkovita in konkurenčna.
5. Povečana konkurenca. Privatizacija večinoma pripelje do povečane konkurence na trgu, kar je največja spodbuda za izboljšave in učinkovitost podjetja. Povečana konkurenca pomeni tudi nižje cene in večjo kvaliteto za potrošnike. Če privatizacijo spremlja tudi proces deregulacije gospodarstva, je učinek povečane konkurence še bistveno večji.
6. Kupnina. Ob privatizaciji država pridobi kupnino, ki jo lahko nameni za odplačevanje dolga, javne programe itd.
Vsi navedeni razlogi za privatizacijo so usmerjeni v zagotavljanje blaginje za ljudi. Model političnega podjetništva in centralnega planiranja naših zadnjih desetletij ne bo kar čudežno naenkrat začel delovati, če bomo le nastavili »prave« ljudi. Priložnosti za to je bilo dovolj, pa vendar rezultatov od nikoder ni. Težava niso ljudje, ampak sistem.
Trditev, da je večina državljanov proti privatizaciji, je postavljena na trhle noge. To dokazujejo podpisi nove peticije ZA privatizacijo, teh je že skoraj 7000, in to le v nekaj dneh.
Podpisniki peticije ZA privatizacijo pozivamo politiko, da na seznam prodaje uvrsti vsa podjetja, ki delujejo na konkurenčnih trgih in katerih lastnica je država. Konec naj bo obvladovanja podjetij v državni lasti. Kot edini kriterij za prodajo naj se upošteva najvišjo ponujeno ceno.
Želimo deželo, kjer se z odgovornostjo, poštenjem in trdim delom pride dlje kot s političnimi poznanstvi. Želimo zdravo gospodarstvo, ki v poštenem tekmovalnem okolju, brez vmešavanja politike, ustvarja delovna mesta in blaginjo za vse. Ekonomska znanost je ugotovila, da sta zasebna podjetniška pobuda in prosti trg učinkovitejša od političnega podjetništva in uradniškega centralnega planiranja. Zaradi neupoštevanja le-tega plačujemo previsoko socialno in gospodarsko ceno.
Po 25-ih letih državne lastnine, koruptivnega upravljanja z njo, laži o umiku države oz. politike iz gospodarstva, političnem kadrovanju, … je jasno, da država ne zmore in ne zna upravljati z državnimi podjetji … Da se izognemo novim izgubljenim desetletjem ter da končno okusimo politično stabilnost, gospodarsko rast in splošno blaginjo, podpišite peticijo ZA privatizacijo.
Pripis uredništva: peticijo za privatizacijo lahko preberite in podpišete na povezavi.