Brez zrele kritičnosti volivcev ni zrele demokracije
Spletni Časnik

Torek, 6. Januar 2015 ob 12:37

Odpri galerijo

cukjati-tomazic

cukjati-tomazic

Pripis uredništva: objavljamo nadaljevanje javne korespondence med Antonom Tomažičem in Francetom Cukjatijem, tokrat odgovor na prispevek Popolnega politika ni in ga ne more biti

Spoštovani Tone!

»Popolnega politika ni in ga ne more biti,« praviš, in še kako prav imaš. Tudi politiki so navadni ljudje. A tudi to je res, da smo ljudje različni. Eni bolj drugi manj sposobni, eni po srcu boljši, drugi slabši, a Gaussova krivulja pozna tudi ekstreme. Najdemo tudi skrajno dobre, poštene in požrtvovalne ljudi, pa tudi skrajno zlobne, nepoštene in sebične. Tudi v politiki srečamo vse mogoče ljudi, čeprav moramo biti pri moralni presoji posameznika zadržani, ker nimamo vpogleda v njegovo notranjost.

Ni problem, da so politiki navadni ljudje. Problem je, če tega ne vidimo in ne upoštevamo. Kako krivično in za državo škodljivo je, če vse politike po dolgem in počez enačimo, obsojamo in preklinjamo. Škodljivo je tudi, če vse politike, ki se prištevajo »našemu« nazorskemu krogu, s slepo dobrohotnostjo hvalimo in kujemo v zvezde. Brez zrele kritičnosti volivcev ni zrele demokracije.

Kot vsakega človeka tudi politika lahko do neke mere spoznamo, če se nam »razodene« po svojih besedah in dejanjih. Ni dobro, če do njega vnaprej zavzamemo skrajno pozitivno ali skrajno negativno stališče, še preden smo ga spoznali »iz njegovih del«. Bolezen, da ne rečem prekletstvo, slovenskega političnega prostora je prav v tem, da večina volivcev nekritično in vnaprej sprejema podobo, kot nam jo o posameznem politiku ponuja medijsko enoumje. Manipulaciji z volivci pa vedno sledi manipulacijo z državo.

Tudi sam sem na podlagi teh ali onih medijev včasih prehitro zavzel pozitiven ali negativen odnos do posameznega politika in sem moral kasneje, zaradi »njegovih del«, svoje stališče spremeniti. Z razliko od tebe pa se nisem nikoli tako poglabljal v nabor slovenskih politikov, da bi si delal lestvico »Dobrih politikov«. Če bi si jo, bi danes na njej manjkal marsikateri »desni« politik, na njo pa bi bil uvrščen tudi marsikateri »levi« politik. Tudi svoje strinjanje z izjavami posameznih politikov nisem nikoli beležil in statistično obdeloval, ker moteča razhajanja čutim le pri stališčih o bistvenih problemih slovenske družbe.

Poglej. Gospodarski program NSi je zelo podoben programu SDS, ki je bil javnosti predstavljen že marca lani. Žal nam je bila vsiljena Patria kot predvolilna tema in mediji so dobili priložnost, da so lahko v celoti ignorirali SDS-ov predvolilni program. No, zaznali so vsaj gospodarski program NSi, ki slovenski politični javnosti, delno pohabljeni od socialistične miselnosti, ponuja nekaj bolj zdravih pogledov na probleme gospodarstva.

A ključni slovenski problem je v tem, da nobena normalizacija gospodarstva ne bo uspela, dokler se ne bomo rešili ujetosti v omrežje, ki obvladuje pomembne vzvode državnega gospodarstva, finančnih tokov, pravosodja, itd., kar se kaže tudi v dejstvu, da na javnih razpisih uspeva le politična, sorodstvena in prijateljska klientela. V pogovoru na TV3 (dne 24.12.2014) je nekdanji hrvaški sodelavec UDBE, Željko Kekič, razlagal, kako se je komunistični režim že kmalu po letu 1980 začel organizirano pripravljati na prehod v demokratični sistem, na koncu pa je rekel: »Danes smo priča temu, da moji nekdanji kolegi, ki so delali za UDBO, KOS… danes pretresajo države nekdanje Jugoslavije,« seveda preko obvladovanja pomembnih vzvodov oblasti.

Že leta 1996 je Parlamentarna skupščina Sveta Evrope v Resoluciji 1096 pozvala postkomunistične države k lustraciji in odpiranju arhivov tajnih služb ter takole opozorila na nevarnosti neuspešne tranzicije: »V najboljšem primeru bodo vladali oligarhija namesto demokracije, korupcija namesto vladavine prava in organiziran kriminal namesto človekovih pravic. V najslabšem primeru bi bila posledica lahko »žametna obnovitev« totalitarnega režima, če ne celo strmoglavljenje porajajoče se demokracije«. Se ti ne zdi, da je v teh besedah čutiti nekaj preroškega prav za Slovenijo?

Omrežje, ki se je »prešvercalo« v osamosvojeno Slovenijo, se seveda stara in zato skrbi tudi za svoj podmladek. Med kriteriji za izbor mlajšega kadra pa očitno ni osebnostnih kvalitet, kot so sposobnost, poštenost in privrženost evropskim vrednotam. Mnogi so si namreč vstop v privilegirano kasto kupili že z brezobzirno diskreditacijo Janeza Janše, kar je statistično dokazljivo. V takem moralno-političnem okolju ne more biti gospodarskega razvoja, kaj šele izhoda iz krize in država lahko samo še vegetira.

Vodstvo vsake zrele politične stranke bi se tega moralo zavedati. Danes govoriti o UDBI je po mojem mnenju še kako aktualno! Sem pač človek, ki ne more na silo mižati pred bistvom slovenskega problema samo zato, da bo mir in bomo »prijatelji«, polni leporečja in »žlahtnega« sodelovanja, ki na nek način pomeni sodelovanje pri ohranjanju sistema ugrabljene države. Z nobeno kozmetiko ne bomo ozdraveli, dokler nas bo v nacionalnih globinah izčrpaval maligni tumor.

Dragi Tone, morda sem ti s tem že odgovoril na vprašanje, zakaj menim, da »se je NSi pomaknila bolj v levo«? Naj te spomnim na izjave, kot so: »Novela arhivskega zakona ne bo zaprla, ampak še bolj odprla udbovske arhive«; Janša ni politični zapornik, ampak »politik v zaporu«; »NSi se mora končno osvoboditi sence SDS«, ker je menda za vse težave NSi kriva SDS oziroma kar Janša sam. Ali ni vse to besednjak strank, ki se po slovenskem pojmovanju uvrščajo v »levo« politično polje, iz katerega je vedno znova slišati refren, da je Janša kriv za vse težave Slovenije, iz česar naj bi logično sledilo, da če se ga dokončno znebimo, bomo dobili (komunistični?) »raj na zemlji«?

Seveda nimam kot zunanji opazovalec nobene pravice kritizirati ali nasprotovati sedanji politični usmeritvi NSi. Tako se je pač odločilo njeno vodstvo, ki kot kaže, uživa podporo svojega članstva. Imam pa svoje mnenje. Kot vsako stranko tudi NSi ocenjujem pač po tem, kaj njeno vodstvo govori in dela. Seveda se lahko motim in bil bi vesel, če me prepričaš v nasprotno. Sodim med tiste, ki bi si zelo želeli sodelovanja med strankama. In tako kot ti tudi jaz upam v bodočnost in sodelovanje slovenske pomladi, ki je zame sinonim za vse pristno demokratične stranke, tako »desne« kot »leve«, za vse, ki svoj nazor in svoje delo gradijo na vrednostnem sistemu, vgrajenem v Evropsko pogodbo in Slovensko ustavo ter premorejo višjo stopnjo empatije in poštenosti.

Lep pozdrav,

France Cukjati

Galerija slik

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

22628 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

22577 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

22697 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

21801 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

21713 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

21686 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

Brez zrele kritičnosti volivcev ni zrele demokracije