za-privatizacijo.org: Egon Zakrajšek in Andrej Mertelj
Spletni Časnik

Sreda, 28. Januar 2015 ob 22:26

Zakaj sem podpisal Peticijo za privatizacijo:

dr. Egon Zakrajšek, ekonomist

Po 25 letih samostojne Slovenije smo se znašli na kritični gospodarski in politični točki. Kam in kako naprej? Odgovor na to vprašanje ni ključen samo za trenutno generacijo, ampak bo določil zgodovinsko usodo slovenskega naroda.

Hitra, načrtna in transparentna privatizacija podjetij v državni lasti je prvi korak, da se preseka toksični krog političnega kadrovanja v širšem gospodarstvu, eden najbolj grotesknih fenomenov takoimenovane slovenske tranzicije.

S privatizacijo bo slovensko gospodarstvo pridobilo nujno potreben privatni kapital, ki bo usmerjen v povečanje konkurenčnosti, višanje dodane vrednosti in ustvarjanju perspektivnih delovnih mest, faktorji na katerih temelji dolgoročni obstoj Slovenije.

—-

Andrej Mertelj, Datalab

Mojo podporo peticiji najlažje pokažem na primeru, ki sem mu bil priča. Prijateljica je brezposelna in se preživlja s prekernimi deli. Do sedaj je večino časa živela na podpori družine, ki ji je raje dajala denar, kot pa vzgojo in zavijanje v vato, namesto preživetvenih sposobnosti. Leta 2008 so usahnili denarni tokovi v družino in dolce-vita je končana. Dolg na kreditni kartici, neplačani računi za Mobitel ter neplačano zdravstveno zavarovanje so rezultati. Njeno edino premoženje je bil manjši Mercedes. Ki pa ga je pijana razbila malce pred Silvestrovim. Popravilo 2000 evrov, ki jih nima kje vzeti. Moj predlog je bil, da ga popravi in proda (ali raje proda kar takega) ter dobi nekaj denarja. Ampak ne bi prodala ali zamenjala za cenejšega »ker je tako fin avtek in itak ne bo dobila zanj pametne cene«. Na moje vprašanje, kako misli vrniti dolgove, je odgovor »ne vem, bo že nekako«. Projekcija prihodnosti je jasna: eden izmed dolžnikov bo šel v rubež slej, ko prej in čez nekaj mesecev bo ostala brez vsega (predvidevam, da tudi na priporočene pošte ne bo odgovarjala, saj je to neprijetno in »bo že kako«).

Zamenjajmo prijateljico s Slovenijo, avto z državnim premoženjem in Mobitel z zunanjimi kreditorji in dobimo popolno paralelo. Verjetno bi 90 odstotkov sodržavljanov takoj prepoznalo zmotnost in usodnost dekletovih razmišljanj in dejanj. A če ta primer projeciramo na makro nivo, pridemo do iracionalnih kolektivnih pričakovanj: da bo prišel od nekod mesija ali se bo pojavil čudež, še najraje pa oba, ki bosta rešila vse naše probleme.

A dosedanje mesije so mrtvorojena deteca, zadnji čudeži pa so se godili kakih 2000 let nazaj. Živimo v izredno volatilnem svetu kjer niti najbogatejše države niso več sposobne se zapirati v svoj svet (padec fiksiranja švicarja na evro navkljub škodi za njihovo gospodarstvo je zadnji dokaz). Slovenija s tekočo porabo še povečuje ogromen dolg, ki nam zajeda proračun. Dolg, ki ga ne moremo poplačati v naslednjem desetletju in bomo zato morali znova in znova obnavljati kredite (beri prodajati državne obveznice). Dandanašnji so obresti nizke, denarja zaradi QE preveč a kljub temu komaj odslalomiramo od vratc do vratc. A kaj se zgodi, ko bodo obresti začele rasti?

Pametno je torej, da v obdobju poplave poceni denarja in obetavnih investicijskih sentimentov vnovčimo to, kar se da in s tem zmanjšamo dolg. Če lahko danes, ob privatizaciji, s pametnimi pogajanji dosežemo višje cene od prvotno ponujenih (dejansko še nekako dihamo), je verjetnost, da bomo – ob povečani prisili prodajati – dosegli nižje cene od današnjih.

Pa da se ne razumemo narobe: nisem apriori proti državnemu premoženju. Dobro upravljano premoženje nosi blagostanje. Vendar je naš problem v tem, da premoženja ne upravljamo, ampak ga pustimo, da kot garjav pes z razsutim imunskim sistemom teka okoli in gosti vsako bolho in metljaj, ki se ga prime. Če smo v sedmih letih samo na razliki prodajnih cen izgubili 10 mrd € smo poleg tega izgubili še vsaj kako milijardo skozi mrežna izčrpavanja (svetovanja, nepotrebnega zaposlovanja, …).

S prodajo napajanje omrežij prepustimo novim lastnikom (če se jim bo splačalo), kar pomeni, da smo prihranili nekaj mrd € ter pridobili nekaj sto milijonov davka na dobiček in trošarin. V prihodnosti bo cena za slovenska podjetja nižja, saj je verjetna nadaljnja izguba kupne moči, kar se preko pričakovanih dobičkov zrcali na ceni podjetij.

Edini način ne-privatizirati je v temelju spremeniti slovensko gospodarsko policijo, tožilstvo in pravosodje ter vzpostaviti delujoče (in ne pro-forma) agencije za zaščito trga (UVK, ATVP, APEK, …). Ko bo to urejeno, bo postavljen predpogoj delujočemu državnemu lastništvu. Gospod premier bi lahko v preteklih 9 mesecih postavil nastavke takim spremembam in bi bila danes odločitev za ali proti privatizaciji bistveno lažja tudi za nas, ki razumemo vzrok/posledico ter delovanje gospodarstva.

In na koncu: res ne vem, zakaj bi po 25 letih slabega upravljanja prav sedaj prišlo do spremembe. Ne razumem tovarišev Mencingerja in Meseca, kje vidita drastično spremembo, ki bi spremenila tradicije. Ljudi bi morali presojati po dejanjih, ne besedah. Eden s svojimi preteklimi kaže prav nasprotno, za drugega pa ne vem, da bi svoje ekonomske kvalifikacije že kje preveril. So to bodoči gospodarski kapitani neprivatiziranega premoženja? Bodo to mogoče njihovi sinovi in strici? Rezultat lahko skoraj z gotovostjo ekstrapoliramo iz zgodovine.

Več lahko preberete na strani za-privatizacijo.org, kjer lahko podpišete tudi peticijo.

_______________
Časnik je še vedno brezplačen, ni pa zastonj in ne poceni. Če hočete in zmorete, lahko njegov obstoj podprete z donacijo.

Sorodni Prispevki:

za-privatizacijo.org: Egon Zakrajšek in Andrej Mertelj - Časnik

Sorodni prispevki: Kavarna Hayek: Peticija ZA privatizacijo Znanstveniki so nekaj sto prostovoljcem postavili preprosto nalogo in vprašanje. Dejali so, naj si zamislijo, da njihovo hišo zajame neurje in da grozijo poplave. Lahko... T. Štih, Portal plus: Nekdo je skrbno pripravil teren, spet Prispevek pisem v […]

Zadnje objave

Wed, 14. Sep 2022 at 07:08

17132 ogledov

Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba
Če bo prenos pogreba v živo tudi prihodnji ponedeljek, bi iskreno želel od vodstva RTVS, da za komentiranje izbere najbolj kompetentne komentatorje, ki vejo, kaj je kultura, kaj slovesnost trenutka, kaj žalost ob slovesu od ljubljene osebe, in ki bodo to znali tudi primerno – zadržano, le kadar je treba in s potrebno pieteto – komentirati. The post Prenos kraljičinega pogreba, če bo na nacionalni TVS, naj komentira kompetentna oseba appeared first on Časnik.

Tue, 13. Sep 2022 at 07:00

17086 ogledov

Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah
Priti, zgoditi se mora voditelj, ki svoje fante vodi skozi vse faze preizkušenj. Od začetnega trpljenja na treningih do odpovedovanja družinam, zopet treningi, ki skozi tedne postajajo zahtevnejši. Vsakdo, ki se je vsaj malo bolj zares ukvarjal z športom, ve, kaj hočem povedati. The post Tina Maze je spodbudila preobrazbo tudi v ekipnih športnih panogah appeared first on Časnik.

Mon, 12. Sep 2022 at 06:26

17147 ogledov

Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več
In napake ostanejo samo napake, priložnost za učenje in rast. Ko jih sprejmemo kot take, so priložnost za rast, ne bolijo več. In si lahko oprostimo, se lahko sprejmemo. Posledično napak ne opazimo več; nismo napaka niti ni napaka drugi. Smo izjemnost, ker se lahko učimo, odpustimo, zrastemo in gremo naprej. The post Če napake sprejmemo kot priložnost za učenje in rast, ne bolijo več appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:29

16519 ogledov

Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti
Resnično se zahvaljujem vsem, ki ste bili z menoj na poti. Zahvaljujem se vsem, ki ste bili z menoj prek socialnih omrežij, tudi vaše molitve in spodbude so nas gnale naprej. Zahvaljujem se tudi tistim, za katere vem, da bi se udeležili romanja, pa je zdravje načelo telo – tudi vi ste bili z nami. The post Peš romanje ni navaden izlet, a se ga splača opraviti appeared first on Časnik.

Sun, 11. Sep 2022 at 07:08

16481 ogledov

Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša
Za oblikovanje skupnosti je najprej pomembno, da smo pripravljeni poslušati drugega in stopiti z njim v dialog. Vemo, kako težko otroci počakajo, da nekdo v skupini konča svojo misel, saj bi radi takoj povedali svoj pogled. The post Teden vzgoje 2022: Skupnost, ki se posluša appeared first on Časnik.

Sat, 10. Sep 2022 at 10:13

16419 ogledov

Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji
Kar nekaj Slovencev je, ki imajo še danes več kot odlične spomine tako na sedanjega kralja Karla III. kot na njegovo pravkar umrlo mamo, kraljico Elizabeto II. Naj počiva v miru! The post Spomini na obiska kraljice Elizabete II. in princa Charlesa v Sloveniji appeared first on Časnik.

Prijatelji

Bojan  AhlinRoža Karan (Astrologinja)Branko GaberAleš ČerinMatija Gabrovšek

NAJBOLJ OBISKANO

za-privatizacijo.org: Egon Zakrajšek in Andrej Mertelj